Gospodina Brunu Miliću posjetio sam u njegovoj obiteljskoj kući u Mortdale, u južnom dijelu Sydneya u petak, 29.1.2021., a tom prilikom sam upoznao i bračni par Kraljević, Marinka i Maricu te jednog od Brunovih sinova –Franka. Povod mog posjeta bio je upoznavanje s skorim izdavnjem njegove već druge knjige pod imenom “Bijegom do slobode” čija će promocija uslijediti za koji tjedan.
Gospodin Bruno Milić, rođen je 10. svibnja 1934. godine na Dugom otoku, u mjestu Sali, u ribarsko – ratarskoj obitelji, gdje je maslinarstvo i vinogradarstvo bilo glavna grana proizvodnje, žiteljima tog kraja, uz nešto povrća za domaće potrebe.
Osnovnu školu pohađao je u rodnom mjestu Sali, za vrijeme Drugog svjetskog rata, – prva dva razreda talijanske škole,- a nakon kapitulacije Italije, dolaskom Tita i partizana na vlast, koncem 1943. nastavlja školu, sedam razreda osnovne, jer osmi nije formiran, u to doba, pomanjkanjem nastavnika.
Sa 16 godina, počeo je raditi u tvornici ribljih konzervi, a nakon tri godine rada, otpušten je s posla, zbog ne prihvaćanja ulaska u komunističku partiju – KPJ, jer odbijanjem takve ”časti” postaje se neprijatelj naroda i režima, koji je vladao u toj državi. Iza toga, ostaje kod kuće, pomažući roditelje u poslu, domaćinstva, kao i u radu na ljetnom ribolovu, do odsluženja vojnog roka.
Nakon odsluženja vojnog roka i dolaska kući, prvom prilikom, bježi u Italiju, u ožujku 1957. godine, s deset mladića, veslajući prako Jadrana, u slobodu demokratskog svijeta.
Nakon dvije godine boravka, u raznim izbjeličkim logorima Italije, napušta Italiju – brodom Fairsea, preko tri oceana i stiže u Australiju, dne 10-og svibnja 1959. godine, na svoj 25-ti rođendan, stupivši nogom na tlo, ove nove, lijepe i slobodne, zemlje Australije, kao i tisuće Hrvata, koji su našli utočište, kad su najviše trebali, dolaskom u strani svijet.
U Sydney ostaje za stalno i osniva obitelj, s djevojkom – Antica – Tonka Basioli, iz rodnog sela, koje zajedništvo je urodila plodom s dvoje djece- dva sina.
Prvi posao u Sydney, radi u tvornici automobile – Holden, dvije godine a kasnije građevinarstvu, sve do mirovine, u 2000–te, otkad se počeo baviti ozbiljnijim pisanjem i napisao svoju prvu knjigu od – 600 stranica, imenom – “Crtice iz mladosti i život”- koja je tiskana u Zadru, prilikom posjete Domovini 2010. Godine.
Na promociji knjige, u knjižnici Sali, istu tu večer, poklonio je rodbini i prijateljima skoro 100-njak primjeraka s posvetom, a pedesetak je darovao rodbini i prijateljima u Sydneyu. U toj knjigi opisani su mnogi događaji, prvih sjećanja iz njegovog djetinjstva, prije Drugog svjetskog rata, za vrijeme rata, kao i kasnije sve do bijega u Italiju i dalje, putovanje u Australiju, kao i života u toj lijepoj, modernoj zemlji do 2009. godine, sa završetkom svog 75-og rođendana, kad je rođena u to vrijeme njegova najmlađa unuka, – četvrto unuče po redu.
Gospodin Milić se bavio se pisanjem i prije u hrvatskom tisku u Australiji, tj. u Spremnost H T, športskim člancima, za vrijeme rada u Upravi HNK Zagreb –Hurstville, kao i u tjedniku Nova Hrvatska, sa člancima iz raznih putovanja,- izleta po Australiji, s hrvatskim penzionerima iz Sydney-a. Također, bavio se malo i prozom, s nekoliko pjesama, izdanim u Hrvatskom tisku – tjednik- Domovina u Sydneyu.
Ova njegova druga knjiga, – roman – Bjegom do slobode,- govori o životu i radu troje Hrvata, a preko njih, prikazan je tipičan život Hrvata u Australiji, o čemu nije nigdje dosad puno pisano, tako da će većina hrvatskih izbjeglica, prepoznati sebe u mnogim prilikama, njihova života u Australiji, kao izbjeglica u vremenu, od 1950. do 1970 -ih godina, prije nego što je Jugoslavija otvorila granice, za odlazak Hrvata u svijet s putovnicom.
U ovoj novoj knjizi riječ je o neobičnom prijateljstvu, trojice Hrvata, koji dolaze iz tri različite pokrajine u Hrvatskoj, a dolaskom u slobodni svijet, postaju iskreni prijatelji,- braća Hrvati, družeći se međusobno, zaboravljaju sve različitosti svojih pokrajina i postaju vrlo bliski prijatelji, što im je nevjerojatno uljepšalo život, a također i budućnost djece, povezalo u jedno nevjerojatno, rodbinsko druženje i splelo se u tolikoj mjeri da njihovi unuci, treća generacija, mnogi postaju prvi rođaci.
Uz ukusnu riblju večeru, crni rižoto, vino i dobru ribu koju je pripremio autor romana g. Bruno Milić pobliže sam upoznao i gospodju Maricu Kraljević koja je imala veliki doprinos oko izlaska ove nove knjige jer je uredila tekst i pomagala autoru oko tehničkih pojedinosti jer je g. Milić knjigu napisao na svom kompjutoru.
U pripremi je izrada i njegove osobne web stranice te će romani biti dostupni za kupnju na najvećoj knižari u cijelom svijetu – Amazon u elektroničkom obliku, no više o svemu tomu prilikom skore promocije knjige, a drago mi je da mogu najaviti da će odabrana poglavlja knjige uskoro biti objavljena i u našim novinama da možete vidjeti kako i o čemu piše gospodin Bruno Milić a vjerujem da će vam se i svidjeti.
Nadam da ćete uživati čitati ovaj roman, o životu izbjeglica u Sydney-u i saznati kako je tekao život, onih prvih Hrvata, koji su Bjegom do slobode završili u Australiji i ostvarili bolju, sretniju budućnost, sebi, svojoj obitelji i budućem pokoljenju.
Jedan komentar
Odgovori