Pripremio: Petar Mamić
U subotu 27. kolovoza 2016. velikom humanitarnom zabavom u hrvatskom klubu “Kralj Tomislav” u Sydneyu završila ja akcija prikupljanja novaca za Vukovarski vodotoranj. Do sada je već prikupljeno i poslano u Vukovar više od $100 000 dolara no ne sumnjamo da će se nakon zabave kada se svedu svi računi ta cifra pomoći još dodatno povećati.
Medju oko četri stotine prisutnih gostiju, tj. u skoro ispunjenoj dvorani prisutne su zabavljali glazbeni sastav “Plavi” a nastupile su i folklorne skupine “Vukovar” i “Lindjo”. Program je vodio Dragan Bošković a na samom početku prisutnima se obratio i dosadašnji župnik župe Sv. Nikole Tavelića u St. John Parku – fra Smiljan Berišić i sam Vukovarac koji je rat i pad herojskog grada proživio u svom Vukovaru. Fra Smiljan je pozdravio sve prisutne te podsjetio da je cijelu akciju pomoći obnove vukovarskog vodotornja – u Sydneyu pokrenuo Marko Franović naš poznati poduzetnik.
Inicijativu gospodina Franovića prihvatio je i fra Smiljan te članovi bivše uprave kluba “Kralj Tomislav” na čelu sa gospodinom Tomislavom Lerotićom i sadašnjom novom upravom kluba i predsjednikom Tony Beukom – te uz pomoć župnih centara Sv. Nikole Tavelića, župe Gospe Velikog Hrvatskog Zavjeta te Svetog Antuna, Svetog Josipa i Naše Gospe – je i organizirana cijela akcija te i ova zabava. U tijeku večeri telefonom se svim prisutnima javio vukovarski gradonačelnik Ivan Penava koji je predstavio projekt „Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva“.
On je rekao da su projektom, kojega su izradili arhitekti iz „Radionice arhitekture“, predviđeno da u okolici vodotornja koji je visok 50 metara budu izrađeni parkinzi, dječje igralište, a postaviti će se popis imena svih donatora, od najmanjeg do najvećeg. S dunavske strane vodotornja biti će instalirano panoramsko dizalo iz kojega će se izlaziti u nekadašnje spremište za vodu koje će biti pretvoreno u memorijalnu sobu. Unutar iste protezati će se dugačka, krivudava staza koja simbolizira prepreke koje se susreću na nekom putu.
Predviđeno je i postavljanje jednoga ili više ekrana na kojima će se prikazivati snimci razaranja među kojima ima i onih kada granate direktno pogađaju vodotoranj. Rupe nastale tijekom granatiranja biti će zatvorene staklom. Iz memorijalne sobe izlazit će se na krovište vodotornja gdje će biti uređen vidikovac s tribinama i državnim stijegom. Glavni arhitekt projekta Goran Rako kaže kako su obavljena i sva statička istraživanja koja su pokazala kako statika građevine nije narušena. Projekt je osmišljen na način da najprepoznatljiviji simbol Domovinskog rata u Vukovaru i Hrvatskoj sačuvamo ovakvim kakav je sada ali i da se otvori i učini dostupnim široj javnosti. Kroz obnovu vodotornja želimo ispričati priču o hrvatskom zajedništvu, prkosu iz Domovinskog rata.
Radi svoje simbolike i značaja smatramo kako je obnova vukovarskog vodotornja od općeg hrvatskog interesa. Stoga zahvaljujemo svima u Australiji a posebno vama u Sydneyu koji ste se uključili u ovu akciju i da zajedno ispričamo ponosnu priču iz prošlosti na način da se ne samo osvrćemo unazad nego i da gledamo u budućnost i svjedočimo silnoj potrebi zajedništva, rekao je Penava. Prema planu radovi su započeti a trajati će godinu dana. Troškovnik iznosi 25 milijuna kuna( ili oko 5 milijuna australskih dolara).
Nakon razgovora s vukovarskim gradonačelnikom uslijedila je i aukcija s bogatim darovima. Uz ples, dobru hranu i u dobrom društvu zabava je potrajala do ranih jutarnjih sati.