Pandemijski FraMaFu festival, reportaže i reportera održan je u Daruvaru prvog vikenda u listopadu sa skraćenim programom. Na festivalu je predstavljen roman Tajkunova kći novinarke i komentarorice Dragane Radusinović Tafra koji ona sam predstavlja kao roman o ljubavi u vrtlogu ortačkog kapitalizma.
Ortački je kapitalizam, objasnila je autorica romana na predstavljanju društveno uređenje Hrvatske nekima možda poznatije pod engleskim nazivom ‘crony capitalism’.
– Romanom sam željela zabilježiti našu stvarnost kroz fiktivnu priču inspiriranu svime što se dogodilo u našoj neposrednoj okolini posljednjih godina – rekla je autorica Dragana R. Tafra odgovarajući na pitanja moderatora predstavljanja, novinara Osiječke televizije i slavonsko brodskog radija Saše Drinića koji je ustvrdio da Jelena Mogulić, glavna junakinja romana u književnosti ispisanoj na hrvatskom jeziku pomiče granice ženskih likova.
Na goišnjicu tiskanog izdanja za koji je zaslužna izdavačka kuća Beletra Sandre Pocrnić Mlakar, Tajkunova kći je ususret daruvarskom FraMaFu festivalu idana i na internetu kao E – Knjiga zahvaljujući angažmanu Bulaja naklade Zvonimira Bulaje.
Roman Tajkunova kći, primjetili su brojni novinari i komentatori nedvosmisleno podsjeća na stvarnost uspona i pada velikog hrvatskoh poslovnog koncerna Agrokor čiji se bivši vlasnik suočava sa sudskim procesom osumnjičen da je iz vlastite kompanije protuzakonito izvlačio novac.
Dragana R. Tafra u Daruvaru je istaknula da je roman ispisan kao ljubavna priča zato da bi se stvarnost ortačkog kapitalizma kao lošeg društvenog uređenja u kojem živi hrvatsko društvo što više približila masovnoj publici.
Glavna junakinja Tafrinog romana Jelena Mogulić zakonita je kći vlasnika Makromonda, najvećeg poduzeća u zemlji koja se istovremeno susreće sa tri nevolje. Prva je spoznaja da njezina obitelj potkrada vlastito poduzeće, druga je da nije biološka kći svojeg oca, a treća je da je muškarac u kojeg se zaljubljuje ostavlja. Jelena Mogulić u romanu će se prometnuti u vrhnsku prevaranticu koja laže i krade popomognuta svojim prijateljem i ljubavnikom, britanskim bankarom čija je uloga u romanu pokazati hrvatskoj publici međunarodni karakter financijskih prevara.
Izvorište radnje romana dugogodišnja je novinarka karijera autorice, a među brojnim pozitivnim kritikama roman Tajkunova kći Večernji je list uvrsti na listu 10 najboljih domaćih romana tiskanih u 2019 godini ocjenjujući ga iz pera književnog kritičara Denisa Dreka kao priču o Glembajevima 21 stoljeća. Književni kritičar Igor Gajin za Tajkunovu kći je istaknuo da je riječ o romanu koji je hrvatska književnost odavno trebal ponuditi iz novinarskog pera, dok je poznata novinarka Helena Puljiz istaknula kako je naslov romana trebao biti ‘Kako su nas pokrali’.
– Nisam opisivala drvo na četiri stranice. Deformirana novinarstvom napsala sam tristotinjak stranica radnje – rekla je Dragana R. Tafra na predstavljanju novinarima u Daruvaru.
Tajkunova kći, priča o životu u Hrvatskoj dostupna je u formi E – knjige u izdanju Bulaja naklade na slijedećim linkovima:
https://books.apple.com/book/id1534191753
https://www.barnesandnoble.com/w/tajkunova-kci-dragana-r-tafra/1137817031?ean=9789533284507
https://www.kobo.com/ww/en/ebook/tajkunova-kci