Priča o Ruži Sardelić priča je o ljubavi prema hrvatskoj baštini, priča o ljubavi prema Hrvatskoj a nadasve prema folkloru. Ruža Sardelić rodjena je 23.6. 1973. u Sydneyu. Roditelji, sada oboje pokojni tata Nikola bio je rodom iz Kreševa, tj. Kiseljaka u Bosni i Hercegovini a majka Mila iz Ravnog u Hercegovini. Roditelji su u Australiju došli 1968. godine iz tadašnje države koja je u to vrijeme otvorila granice. Upoznali su se u Australiji, mama je radila noćne smjene u tekstilnoj industriji a danju bila domaćica i odgajala te brinula oko svoje obitelji, a otac je radio u industrijskim djelatnostima oko distribucije vode. Ruža je najstarije djete u obitelji uz mladjeg brata Miju i sestru Lucu.
Ružini roditelji su od prvih dana aktivni u hrvatskim klubovima i crkvama, Ruža se sjeća da su posebno bilo aktivni u hrvatskom klubu „Bosna“ . Od malih nogu Ruža i njezin brat i sestra plešu u hrvatskim folklornim grupama, svo troje pohadjaju glazbenu školu te sviraju violine a brat i sestra su još naučili i harmoniku i druge instrumente te nastupaju u hrvatskom folkloru u „Mount Druitt“ a onda kasnije u „Lindju“ u King Tomu, tu je uz učitelja George Bilića počela Ruža raditi kao njegova asistentica, a zatim su bili i u hrvatskom folkloru „Koleda“. Nakon što je Ruža u braku s mužem Tonyem koji je porijeklom iz Blata s otoka Korčule rodila djecu Tomislava i Ivana radila je kao učiteljica folklora u klubu „Dalmacija“ a 2008. godine je počela raditi u Hrvatskoj folklornoj grupi „Mladi Frankopani“ gdje su takodjer plesala i njezina djeca. Zahvaljujući svojoj naravi tj. socijalnim a i menadžerskim vještinama u „Frankopanima“ je godinama i učiteljica folklora te radi i u upravi tog folklornog društva. Zdravstvena kovid kriza poremetila je cijeli svijet ove dvije zadnje godine a tako i rad ovoga društva da nije bilo susreta, proba niti nastupa.
Prošla godina 2021. je nažalost ostala bez nastupa na proslavi 80-og rodjendana gospodina Marka Franovića za koji se je cijelo društvo pripremalo, nabavljene su bokeljske nošnje, radjena je nova koreografija i počete su vježbe za nastup a isto tako su počele pripreme za obilježavanje 40 godišnjice rada ovoga društva no nažalost sve je otkazano. Dodatni problem je nastao prodajom hrvatskog kluba „Sydney“ jer je on bio sjedište i dom u kojem su „Frankopani“ od početka bili, radili i nastupali. No „Mladi Frankopani“ svoj rad nastavljaju na novoj lokaciji 4. veljače ove godine. Ruža Sardelić kaže – „Folklor mi je u venama, u životu imam i nose me tri ljubavi, imam vjeru, obitelj i folklor, to su moje ljubavi. Kada kreneš od malih nogu i živiš te svaki dan rasteš, upijaš i odrastaš u okruženju hrvatskog jezika, običaja, obitelji, crkve, prijatelja i folklora tvoj život čini te u ovom okruženju drugačijim. Mi za drugo nismo znali, hrvatstvo je bilo okruženje u kojem smo živjeli i disali.
Što sam bila starija to sam više voljela svoje okruženje a posebno folklor. Kada se samo sjetim vremena tih prošlih godina kada je u hrvatskoj zajednici bio popularan nogomet te klub „Sydney United“, pa nastupi sa folklornim ansamblom „Koleda“ na internacionalnim folklornim nastupima u Sydney Opera House. Taj osjećaj da si medju toliko raznih naroda ti Hrvatica i pokazuješ svijetu svojim plesom, svojom nošnjom i pjesmom što je Hrvatska to je neizrecivo lijepo i čini te tako ponosnom i sretnom. A tek onda vrijeme devedesetih godina prošlog stoljeća kada nastaje u ratu naša država Hrvatska, to je vrijeme kada je recimo 1995. godine par mjeseci prije vojne akcije „Oluja“ medju nas došao predsjednik dr. Franjo Tudman. Podsjećanje na ta vremena svakome od nas budi ponos i sreću. Vremenom kako radjaš i dobijaš svoju djecu ponekad se pitaš kako ćeš njima objasniti i prenijeti što to znači biti Hrvat i Hrvatica pa se vratiš nazad onome kako si i sam bio odgojan, istim onim vrijednostima i tradicijama, kako su tebe tvoji baka i djed te mama i tata učili – folklor, hrvatski nogometni turniri, hrvatske disko zabave i druženja vezane uz Božić i Uskrs. I to je dakle jedini i siguran način „učenja hrvatstva“, predati im ono što su nama naši roditelji i stariji predali. Što sam starija to moje hrvatstvo iako sam rodjena u Australiji postaje sve više i više važnije i molim Boga ako ja budem živa i budem imala unučad da ću i ja kao moja pokojna mama i baka na isti način prenositi i predati našu hrvatsku tradiciju svojim unucima a koje je veliki dio upravo sadržan u pjesmi i plesu našeg hrvatskog folklora.“
Gospodja Ruža Sardelić poziva ovom prilikom svu djecu i njihove roditelje u Sydneyu da se uključe i prijave u rad Hrvatske folklorne grupe „Mladi Frankopani“ koja kreće svojim radom 4. veljače ove 2022.godine.