Rezultati popisa iz 2022. po kojemu u Srbiji ima 39.107 Hrvata

[ad_1]

Za Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) rezultati popisa iz 2022. po kojemu u Srbiji ima 39.107 Hrvata nisu realni, ali su oni službeni podatak koji će negativno utjecati na njihov položaj, priopćeno je iz stranke hrvatske manjine u srijedu.

U analizi rezultata popisa koju je potpisao predsjednik stranke i ministar u srbijanskoj vladi Tomislav Žigmanov navodi se da se čak oko 8 posto građana Srbije, njih više od 460.000, nije izjasnilo o nacionalnosti ili je taj podatak ostao popisivačima nepoznat.

„Posve je opravdana i utemeljena vjera da u tom društvenom stratumu postoji znatan broj onih koji su u etničkom smislu pripadnici hrvatskog naroda, ali su to, iz straha, nesigurnosti ili nelagode, zatajili tijekom popisa“, navodi u priopćenju čelnik DSHV-a.

Kako dodaje, prema popisu iz 1961. u Srbiji je živjelo 196.409 Hrvata, a prema prošlogodišnjem popisu ima 39.107 Hrvata.

„Dakle, za 60 godina ostala nas je tek jedna petina ukupnog broja, po čemu smo nacionalna zajednica u Republici Srbiji koja ima najveće demografske gubitke“, navodi Žigmanov.

Po Žigmanovu to je posljedica brojnih nepovoljnih društvenih čimbenika u novijoj povijesti: politika asimilacije, protjerivanja značajnog broja Hrvata iz Vojvodine u prvoj polovici 1990-ih, tzv. bunjevačkog pitanja, raširenosti antihrvatskog raspoloženja u društvu, kao i naravi politika koje su znale biti ne samo etnički isključive, nego i nenaklonjene Hrvatima.

S druge strane, ističe čelnik DSHV-a, u kampanjama koje su se vodile na nacionalnoj razini prije popisa stanovništva „iz nama nejasnih i posve prijepornih razloga snažno je isticano da se tijekom popisa podaci o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti ne moraju davati, što je dodatno olakšalo i uvećalo etičku mimikriju kod Hrvata“.

Okrenuti negativne demografske trendove 

Broj popisanih Hrvata, koji je Republički zavod za statistiku službeno priopćio, objektivna je datost i utjecat će na položaj Hrvata u Srbiji budući da su pojedina zakonska rješenja iz područja zaštite manjinskih prava povezana s brojnošću manjina, naglašava predsjednik stranke.

„Primjerice, broj vijećnika Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) koji će se birati na idućim izborima bit će 23, umjesto dosadašnjih 29, a već sada znamo da će ti izbori, ako se ne bude mijenjao zakon, biti neposredni“, istaknuo je.

Dodao je da su Hrvati u sličnoj demografskoj situaciji kao i veliki broj ostalih manjinskih zajednica, uključujući i najbrojniju mađarsku, što je snažni izazov za još odlučnije djelovanje DSHV-a.

„Najnoviji iskorak na tome planu i uključivanje predstavnika DSHV-a na mjesto ministra u Vladi Republike Srbije i prvi pozitivni rezultati koje bilježimo, neupitna su ohrabrenja da ćemo u tomu uspjeti“, naveo je u priopćenju Žigmanov.

Dodao je kako će se DSHV zalagati za potporu HNV-u te jačanje strateške suradnje s tijelima Hrvatske, što će skupa „pridonijeti da se negativni demografski trendovi ovdašnjih Hrvata ne samo zaustave, nego da se okrenu u pozitivnom smjeru“.

Na popisu stanovnika koji je u Srbiji proveden je u listopadu prošle godine 39.107 građana izjasnilo se Hrvatom, 18.793 manje nego 2011.

Najviše Hrvata u Srbiji i dalje živi u Vojvodini, no razvidan je pad broj pripadnika ove zajednice.

Prema popisu stanovništva iz 2011. u Vojvodini se Hrvatima izjasnilo 47.033, dok ih je prema najnovijem popisu 32.684, odnosno manje za 14.349 stanovnika.

Rezultati popisa stanovnika iz 2022. u Srbiji pokazuju da je do značajnog broja pripadnika došlo i u drugim manjinskim zajednicama.

Broj Mađara između dva popisa s 253.889 pao je na 184.442, Slovaka s 52.750 na 41.730, Rusina s 14.246 na 11.483, a broj Bunjevaca  (ne-Hrvata) između dva popisa pao je s 16.706 na 11.104.

Do pada je došlo i u ukupnom broju stanovništva u Srbiji. Prema konačnim rezultatima ona ima 6.647.003 stanovnika, a 2011. ih je bilo 7.186.862.



Autor: CroExpress, Hina


Datum objave: 10.05.2023.



[ad_2]

Source link

Written by Domovina News

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Svjedočanstvo svećenika koji je puno molio ali malo dobivao, sve dok nije shvatio što je krivo činio

D. Pešorda: Iruditi kao zakleti neprijatelji nevine dječice