Pročitajte prekrasnu knjigu Hrvatske iseljenice inspiriranu Jadranskim morem

Natalia je supruga i majka malog dječaka. Rođena je i odrasla u Sydneyu gdje zadnjih deset godina radi u građevnoj komercijalnoj industriji. Njezini roditelji su iz Hrvatske, otac je rođen u Dubrovniku, tj. točnije iz Malog Stona mjesta koje je vrlo cijenjeno i poznato zbog svojih školjki kamenica, a majka  je rođena u Pupnatu, na Korčuli u slikovitoj Pupnatskoj Luci. Njeni roditelji kao i mnogi drugi došli su u potrazi za boljim životom u Australiju na koju godinu no to se kao i mnogima odužilo na veći dio života. Natalija i njen brat bili su u prilici tijekom odrastanja posjećivati Hrvatsku te svoje djedove i bake a posebno s očeve strane djeda Ivu i baku Ćesku (Franćesku). Posebno su im ostali u sjećanju posjeti za vrijeme Domovinskog rata djedu i baki u Malom Stonu u njihovoj kući koja je bila oštećena uslijed neprijateljskih topničkih napada. Unatoč svim teškoćama, životnoj ugrozi uslijed ratnih djelovanja, oskudici i neizvjesnosti primjer života našeg djeda i bake pokazao nam je da treba cijeniti cijeniti dar sadašnjeg trenutka, to blago i dragocjenost nađeno u jednostavnim stvarima i istinskoj povezanosti obitelji u ljubavi kaže Natalia.

Iako ona poslom profesionalno radi u građevinskoj industriji uvijek je volila umjetnost i pisanje kao oblik kreativnog izražavanja. To ju je navelo na studij na Nacionalnom institutu za dramsku umjetnost u Sydneyu i bavljenje glumom i kazališnim radom od malih nogu. Kad je bila mlađa, često je razmišljala o tome da napiše i objavi knjigu za djecu. Proteklo je od tada vremena no unazad dvije godine odlučila je napisati knjigu. Napisala ih je zapravo više a nedavno je i objavila prvu – Moja baka je poput mora. Prvu svoju knjigu objavila je najviše iz razloga što je to priča koju kako ona kaže osjeća najviše usklađenom sa svojom vizijom za ovo današnje vrijeme. Tijekom vremena ograničenih interakcija koje su posljedica Covid-19, “Moja baka je poput mora” poziva djecu da se povežu sa svijetom i žive u njemu kao mjestu ljubavi, a ne straha. Osim toga, izgubivši obje bake u posljednjih nekoliko godina, osjetila sam da mi je priča jednostavno nastala iz srca.

„Nadalje, očeva mama, moja baka uvijek me je poticala na pisanje jer je znala da je to nešto u čemu zaista uživam. Svo četvero mojih baka i djedova donose mi sjećanja i uspomene te sam im svima na neki način ovom knjigom pokušala prenesti moju ljubav i zahvalnost za sve ono što su nam pružili kroz sve te godine.

Vrijeme Covida 19 te svih mjera povezanih s njime  možda i nije bilo najidealnije vrijeme za izdavanje knjige no takva situacija potaknula je još više moju strast da podijelim priču. “Moja baka je poput mora” govori o baki i djevojčici koji istražuju more i dijele bezuvjetnu ljubav. Povezanost, istraživanje i ljubav u središtu su ove priče.

More je metafora za bakinu ljubav i podršku u knjizi “Moja baka je poput mora”. Mnogo je inspiracije dobiveno iz prekrasnog Jadranskog mora, što se i vidi na ilustracijama u knjizi. More je bezgranično veliko i povezuje  sve nas bez obzira gdje smo i gdje se nalazimo u svijetu. U konačnici, na ovaj način želim da se djeca koja čitaju priču osjećaju voljenima bez obzira na to gdje se nalaze u svijetu, i da imaju osjećaj pripadnosti. Taj osjećaj pripadnosti potiče djecu da ostanu vjerna sebi. Baka koja je u priči puna ljubavi i razumijevanja dijeli svoje riječi mudrosti s djevojčicom, koje ne samo da osnažuju djecu koja to  čitaju, već se mogu primijeniti na svaku situaciju u njihovom životu dok rastu i sami istražuju svijet.

Recezenti knjige “Moja baka je poput mora” su ne samo ljudi koji imaju neposrednu vezu s Jadranskim morem, već su i utrli svoj životni put u svijetu ostajući vjerni svojem porijeklu i moru na kojem su rodjeni. To su, Frances Vidakovic, autorica više od 20 knjiga i nagrađivana blogerica o roditeljstvu koja je živjela u Hrvatskoj a sada je u Australiji, Vinko Barčot iz Vele Luke, tekstopisac za mnoge poznate umjetnike u Hrvatskoj, poput pokojnog Olivera Dragojevića s kojim je bio bliski prijatelj desetljećima, te Dino Rađa, poznati hrvatski NBA košarkaš iz Splita . Bilo mi je važno uključiti ove početne recenzije jer se nadam da će nadahnuti djecu da ostanu vjerna svom autentičnom ja i da slijede svoje srce, gdje god bili u svijetu ili kamo god ih to odvelo“ – priča Natalie.

“Moja baka je poput mora” namijenjena je prvenstveno djeci od 4-8 godina, iako je kao knjigu uspomena s elementima bezvremenosti može čitati i u njoj uživati svaka dobna skupina. Iako se fokusiram na dijeljenje priče s drugima, od mene je zatraženo da napravim i hrvatsku verziju. To je nešto što ću vjerujem u dogledno vrijeme i učiniti za one u Hrvatskoj iako osjećam  da je engleska verzija krasan način za djecu da im pomogne u učenju engleskog jezika. Pogotovo jer su ilustracije mora poznate njihovom okruženju. Što se tiče budućih knjiga, razmišljam o trilogiji “Moja baka je poput mora” no moram reći da postoje i druge priče. Konkretna priča prilično je u kontrastu s “Moja baka je poput mora”, jer ima komičnih elemenata i životinja je ključni lik. Uostalom to je ljepota pisanja, uvijek ima toliko toga za istražiti i toliko različitih načina povezivanja s čitateljem završila je naš razgovor Natalia Franćeska.

Za sve vas koji bi željeli kupiti ovu lijepu i vrijednu knjigu upućujem vas na njenu internet stranicu

https://nalasden.com/shop/

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Hrvoje Zekanović u Hrvatskom saboru pitao: treba li HRT reagirati na srpsku propagandu?

Podsjećanje na 150 godina od Rakovičkog ustanka