[ad_1]
Hrvatska matica iseljenika u sklopu manifestacije Noć knjige priredila je svečano predstavljanje dviju knjiga „Hrvati u Banatu: doseljavanje, tradicijska baština i identitet“ (2022.) i „Identitet srijemskih Hrvata kroz prizmu tradicijske baštine“ (2020.) koje je u petak održano u dvorani organizatora.
Učitelju, kamo ideš? Dođi i vidi! (Iv 1,38) – ovogodišnje je geslo Mladifesta, susreta mladih Hrvata Amerike i Kanade. Domaćin devetog susreta bila je hrvatska župa sv. Ante Padovanskog u Los Angelesu, na čelu sa župnikom don Ivanom Jordanom i Marilyn Majich. Od istoka do zapada pa sve do sjevera i juga američkog kontinenta, 70-ak je […]
Uz pozdravne riječi dr. sc. Ivana Tepeša, zamjenika ravnatelja Hrvatske matice iseljenika, Tomislava Žigmanova, ministra za ljudska i manjinska prava te društveni dijalog u Vladi Republike Srbije i dr. sc. Milana Bošnjaka, izaslanika predsjednika Vlade Republike Hrvatske, o knjigama su govorili: dr. sc. Robert Skenderović, znanstveni savjetnik Hrvatskog instituta za povijest, prof. dr. sc. Milana Černelić, prof. Katarina Čeliković, v. d. ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i izv. prof. dr. sc. Marijeta Rajković Iveta s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Voditeljica promocije bila je Vesna Kukavica, rukovoditeljica Odjela za nakladništvo Hrvatske matice iseljenika.
Recentna etnološka i kulturnoantropološka istraživanja Hrvata u Vojvodini rezultirala su reprezentativnim znanstvenim monografijama koje su promovirane prvi put u Zagrebu u sklopu ovogodišnje manifestacije Noć knjige. Istraživanja su provedena od 2009. do 2021. godine, a knjige su, iz pera vrsnih znanstvenika iz Hrvatske i Srbije, objavljene u suizdavaštvu FF Pressa, Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
“Ove kvalitetne etnološke studije opremljene su iscrpnim znanstvenim aparatom, uključujući pouzdane bibliografije, literaturu i izvore, kao i popis kazivača i odabranu fotografsku građu”, rečeno je na promociji.
Povezivanje s Hrvatima u Bosni i Hercegovini, potpora njihovu povratku i ostanku te očuvanje njihove pune jednakopravnosti jedan je od interesa Republike Hrvatske. Nastavljajući pružati potporu Hrvatima u Bosni i Hercegovini, Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske objavio je Javni natječaj za financiranje obrazovnih, znanstvenih, kulturnih, zdravstvenih, poljoprivrednih i ostalih programa i projekata […]
Obrađena je cjelokupna tradicijska kultura Hrvata u Vojvodini koju pripadnici hrvatske zajednice višestoljetno brižno njeguju u svakodnevnim kulturnim i društvenim praksama diljem toga multikonfesionalnog i multietničkoga prostora. Kazivači iz svih hrvatskih zajednica u Vojvodini isticali su kulturne i društvene običaje te pobožnosti svoje sredine.
Skup je pisanim putem pozdravio Naco Zelić, ugledni kulturni djelatnik, pravnik, diplomat i višedesetljetni predsjednik zavičajnih društava Hrvata iz Vojvodine, čestitajući mlađim naraštajima koji su napisali ova velebna djela.
Izložba „Živa baština“
Program je nastavljen svečanim otvorenjem „Izložbe nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji“ pod znakovitim nazivom „Živa baština“. Nematerijalno blago stručno je obrađeno i u pojedinim knjigama, tako da izložba zrcali živost kulturnoga nasljeđa Hrvata u Srbiji. Događaj je otvorio Tomislav Žigmanov.
„Živa baština“ sadrži 22 elementa bogate nematerijalne baštine iz područja jezika, običaja, glazbe, plesa, tradicijskih umijeća i obrta kao što su: bunjevački i šokački govori bačkih Hrvata, „Dužijanca“, tamburaške prakse, stvaralaštvo u tehnici slame, umijeće izrade šlinga, vinogradarski običaj proslave svetog Vinka (Vincencija) i „kraljci“ u Rumi, Veliko prelo u Subotici, bećarac, ophod betlemaša u Srijemu, golubinačke mačkare, običaj „tuta“ u Plavni, običaj zvonjenja za pokojnike u Surčinu, tradicijsko dvoglasno pjevanje šokačkih Hrvatica iz Monoštora, „polivači“, čuvari Isusova groba, duhovski ophod „kraljica“, bunjevačko momačko kolo, priskakanje Ivanjske vatre, priprema kruha „božićnjaka“, umijeće izrade bunjevačkih i šokačkih papuča (papučoš) i drugo.
Američka savezna država Michigan odavno je dom brojnih naraštaja hrvatskih iseljenika. Osobito je brojna i stara ona skupina Hrvata u i oko grada Detroita, najvećeg središta u ovoj saveznoj državi. U tom gradu 1923. godine osnovana je hrvatska župa sv. Jeronima kada je u Detroit došao vlč. Oskar Šustar. Župa je triput mijenjala svoju lokaciju. […]
Izvođači prigodnog kulturno-umjetničkog programa odjeveni u živopisne narodne nošnje bili su recitator Petar Huska koji je nadahnuto interpretirao na ikavici pjesmu, dok je dojmljivi tradicijski napjev izvela Martina Čeliković.
Čitalački maraton
U nastavku manifestacije uslijedilo je otvorenje impresivne izložbe cjelokupne nakladničke djelatnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata s više od 70 reprezentativnih monografija iz svih grana ljudske djelatnosti Hrvata u Srbiji, od beletristike, historiografskih sinteza, udžbenika, likovnih monografija i bogate periodike Zavoda do časopisa „Nova riječ“, „Godišnjaka za znanstvena istraživanja“ i to u čast Zavodove 15. obljetnice svestranog djelovanja. Izložbu je predstavila Katarina Čeliković, v. d. ravnateljica Zavoda, uz kazivače i čitače na lokalnim idiomima hrvatskoga jezika iz Vojvodine.
Snježana Radoš, Hrvatska matica iseljenika
[ad_2]
Source link