Dogadjajem tjedna za našu iseljeničku zajednicu u Australiji a pogotovo onu u Sydneyu izdvojio bi nedavno, prošli tjedan od 28.2. do 1.3. održanu “Men’s Conference” ili hrvatskim rječnikom prevedeno “Duhovne vježbe” katolika porijeklom Hrvata u Australiji.
Ovo je već drugo takvo okupljanje hrvatskih muškaraca u Australiji o čemu detaljnije izviješće donosimo u ovom broju, te neka vas ne zavara relativno mali broj prisutnih i utjecaj ovog dogadjanja na našu zajednicu jer u pitanjima vjere kako ovdje u Australiji ali i širom svijeta vrijede (nažalost ili na sreću?!) Kristove riječi – “ ne boj se stado malo”, a Biblija je puna primjera kako je samo jedan jedini čovjek mijenjao svijet nabolje, tako da je ovih osamdesetak s Men’s Conference i više nego dovoljan za svaku vrstu promjene.
Medju tim “malobrojnim stadom” okupljenih prošli vikend u Sydneyu našao sam se i ja, kao uostalom i prošle godine, te u odnosu na prošlu godinu ovo je doista bio pomak naviše na ljestvici uspona u duhovnosti.
Osobno mi je ostao i još uvijek “zvoni” u mislima i srcu rečenica koju je izmedju svega ostaloga u tri svoja predavanja izrekao jedan od predavača, poznati katolički apologeta, otac četvero punoljetne odrasle djece, Raymond de Souza – “… prvi, glavni i jedini cilj svakog katoličkog muškarca je da svoju obitelj, svoju ženu i djecu odvede u raj. Sve ostalo u odnosu na ovo je drugotno, manje važno ili budemo iskreni potpuno nevažno i gubljenje vremena”.
Ako život i svoje vrijednosti orijentirate ovom cilju vaš život biti će radikalno promijenjen. Naći ćete se u trenutku u srcu bitke dvaju svjetova. Ne preostaje vam drugo nego svrstati se u tabor Kristovih vitezova, naoružati se oružjem vjere i hrabro krenuti u bitku. Sredine jednostavno nema.
Nakon Men’s Conference drago mi je da mogu donesti u ovom broju izvještaji u vezi “Australsko-hrvatske gospodarske komore” koju je napisao njen predsjednik Ivica Golubić.
U tjednu za nama jedna od vijesti u našoj zajednici je smrt gospodje Marije Desanti iz naše župe u Blackownu u Sydneyu u njenoj 107 godini. Prije pet godina imao sam interviju s gospodjom Desanti koji smo objavili u našim novinama i tada sam osobno svjedočio kako je u 102 godini života normalno radila sve uobičajene kućanske poslove poput kuhanja, pranja rublja, pospremanja te uredjivanja kuće skrbeći se za svog neoženjenog sina, jednoga od svoje djece s kojim je zajedno živjela u zajedničkom kućanstvu. Tihi i mirni život u tako poznim godinama a ispunjavajući zapravo sve poslove majke i kućanice neka nama svima, a pogotovo starijim čitateljima naših novina(kojih je zapravo i najveći dio) bude poticaj da bez obzira na godine nikada ne zaboravimo na svoju prvu i najvažniju dužnost – služiti svojoj obitelji.
Korona virus koji je zadnjih tjedana glavna vijest širom svijeta a ne samo u Kini prouzrokovao je dosada za Australiju nevidjene scene praznih polica u velikim trgovinama ne samo brašna i šećera te osnovnih životnih namirnica i dezinfekcijskih sredstava za ruke nego i toaletnog papira oko kojeg se zbijaju mnogobrojne šale i dosjetke.