Sama večera i dogadjanje je bilo izvrsno organizirano i „hrvatski kreativno vodjeno“, i sve je bilo dobro od samog početka gdje su uz voditelje programa Marka Bosnića i Mariju Rudan koji nisu mogli doći spremno i spretno „uskočili“ u zadnji tren voditeljica Hrvatskih studija u Sydneyu dr. Jasna Novak Milić i gospodin Žanetić koji su svoju ulogu izvrsno odradili.
U ime hrvatske zajednice bili su tu večer predsjednici i uprave svih hrvatskih klubova i društava iz Sydneya, istaknuti pojedinci od kojih izdvajam slikara Čarlsa Karla Bilića i suprugu, Marka i Božu Franovića, bio je tu i Zdenko ( Zed) Šešelja ministar hrvatskih korijena u australskoj vladi te još nekoliko australskih političara iz parlamenta kako pristoji ovakvim svečanim zgodama, no glavna gošća večeri bila je nekadašnja hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarević koja se jasno i obratila svim nazočnima kraćim govorom nakon večere. Gospodja Kitarević se medju ostalim poticajnim riječima obratila svim nazočnima hrvatske zajednice te još jednom ponovila da Hrvatska treba ne samo kapital i novac iseljeništva nego prvenstveno ljude koji će se s iskustvom stečenim u zapadnom bogatom i naprednom demokratskom svijetu(u vrhu kojega je jasno i Australija) obogatiti svojim znanjem i liderskim vještinama i vodstvom Hrvatsku (koja još uvijek živi sputana komunističkim mentalnim nasljedjem – ovo nije rekla ona nego je moj „dodatak“).
Govor večeri i najbolji govor je svakako bilo (ne samo za mene nego i za najveći dio prisutnih s kojima sam razgovarao) obraćanje hrvatske veleposlanice u Australiji njezine Ekselencije Betty Pavelić koja je u emotivnom govoru u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu povukla paralelu s hrvatskom situacijom 1991. godine te svojom tada osobnom – kako je naime iz rodne Kanade s izvrsnog i dobro plaćenog rada u kanadskom parlamentu odgovorila na poziv svoje tada u ratu Domovine Hrvatske i svojih ličkih korijena te osim humanitarne i vojne pomoći koju je u krugu obitelji i hrvatske zajednice pomagala i slala – došla i osobno ponudila svoje znanje i sposobnosti Hrvatskoj u njenoj novoj i mladoj diplomaciji.
Kanadski Hrvati su dakle, osim što su dali prvog hrvatskog premijera ličkih korijena iz iseljeništva 2016. godine – Tihomira Tim Oreškovića, te vjerskog lidera hercegovačkih korijena don Damira Stojića koji kao svećenik djeluje u Zagrebu te širom Hrvatske i Bosne i Hercegovine, dali i australskim Hrvatima kanadsku Hrvaticu Betty Pavelić koja je tu s nama već četvrtu godinu kao naša veleposlanica.
Tijekom večeri a prije nastupa i govora gospodje Pavelić i Kitarević prisutnima su se obratili hrvatski konzul u Sydneyu Ivica Glasnović, ministar Zed Šešelja, te Ivica Golubić u ime organizatora prigodnim i kraćim govorima u kojima su zahvalili svim prisutnima i onima koji su pomogli organizaciju ove večeri.
Zanimljivost je i vrijedno je spomenuti da je gospodja prof. Ina Vukić suradnica naših novina „Domovina“ primila tu večer nagradu za svoj rad u zajednici u prošlih 30 godina a posebno vezano za tadašnju 1992. godinu kao jedna od ključnih osoba tadašnje hrvatske zajednice u Australiji. I trideset godina kasnije gospodja Vukić i dalje predano i punog srca radi za hrvatsku stvar. Čestitamo na nagradi draga Ina, te se i mi u našim novinama osjećamo u neku ruku nagradjenima te ti i ovom prilikom zahvaljujemo na svemu što radiš za našu zajednicu i kroz medju ostalim i naše novine svojim tekstovima koje objavljuješ iz tjedna u tjedan već godinama!
Gospodja Grabar Kitarević je inače dan prije, u četvrtak 3.3.2022. bila prisutna na svečanoj večeri u tamošnjoj hrvatskoj zajednici u Gold Coastu, a sam njezin dolazak je zapravo s(p)retan niz okolnosti njezinog novog posla u Olimpijskom komitetu radi kojeg putuje po cijelom svijetu pa je tako došla i u Australiju i svojim poslom, te prijateljstva s našom veleposlanicom Betty Pavelić. U svakom slučaju sve to se dogodilo za našu zajednicu na dobar način.
Ovom prilikom zahvala svim organizatorima gala večeri koja je od samog ulaza u dvoranu te nudjenja našom izvrsnom rakijom i to u više vrsta, te do svečanog uredjenja i dekoracije same dvorane, licitarskim srcima na stolovima kao dar svim prisutnima, izvrsnom pjesmom klape „Samoana“ te „Dobrih vibracija“ koji su se izmjenjivali od dalmatinskih, hercegovačkih, slavonskih i ličkih te svih drugih pjesama učinili da opet osjetimo život hrvatskog zajedništva te shvatimo da i trideset godina kasnije 2022. nakon slavne 1992. godine i hrvatskog medjunarodnog priznanja, zajednica Hrvata u Australiji i Sydneyu živi, radi i ima snage i volje da pomogne svojoj Hrvatskoj. Hvala svima još jednom bila je to večer za pamćenje!