Hrvatska zajednica Sydneya slavljem ispratila Mirjanu Solomun na njenom putu u Rim u ostvarenju poziva časne sestre u Družbi Klanjateljica Krvi Kristove ASC

Hrvatska katolička župa Sv. Nikole Tavelića iz St. Johns Parka u Sydneyu ispratila je u ponedjeljak, 17. travnja 2023. večernjim druženjem, pjesmom i blagovanjem – jednom riječju – feštom, Mirjanu Solomun koja odlazi u Rim da bi tamo ostvarila svoje zvanje časne sestre u Družbi Klanjateljica Krvi Kristove. Družba je to koja djeluje po cijelom svijetu, u Hrvatskoj te i u Australiji gdje se hrvatske sestre nalaze na službi u Sydneyu i Adelaidu. Bilo je tako lijepo i dirljivo gledati prvo redovničko „domaće“ tj. australsko zvanje te družbe hrvatskog porijekla – sestru Terezu Kuzmić(koja je jedna od sestara na službi u Sydneyu) te uz nju i Mirjanu koja će ako Bog da biti treće takvo zvanje po redu – australsko, no hrvatskih korijena. Bila je to tako lijepa večer u prostoru krasno uređene crkvene konobe a koja je okupila Mirjanine prijatelje, rodbinu, časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove i mlade ove župe koji su sa zanimanjem pratili Mirjanino obraćanje gdje je progovorila o svom zvanju, životu i budućim planovima – tj. želji da postane časna sestra. Za potpuni štimung da Mirjanin odlazak ne bude samo duhovna nego prava fešta pobrinuli su se župljani na čelu s župnikom fra Petrom Horvatom koji je pekao tu večer ukusne čevape, koji su bili služeni na australski način. Bilo je tu jasno i izvrsnih domaćih kolača, a i pjesme uz domaći tamburaški glazbeni sastav „Pajdaša“ tj. našu sydneysku verziju poznatih zagrebačkih tamburaša sastava „Gazde“. Bila je to fešta i događaj za pamćenje, te hvala župniku, časnim sestrama i svima koji su omogućili svojevrsni svečani Mirjanin ispraćaj od kuće u novi život.

Mirjana Solomun porijeklom je iz Travnika u Bosni i Hercegovini a uslijed ratnih događanja tih godina rođena je 1995. godine u Hamburgu u Njemačkoj a 1997. godine je s obitelji došla u Sydney. U Sydneyu je završila osnovnu i srednju školu, nakon čega je upisala grafički dizajn koji je diplomirala. Zaposlila se, te je među ostalim neko vrijeme radila u trgovini „Mlinar“ koji je tada poslovao i u Sydneyu. U struci kao grafički dizajner radila je pet godina, među ostalim bila je grafički dizajner u jednoj Katoličkoj školi u Sydneyu.

O svom pozivu za časne sestre i skorom odlasku u Rim, Mirjana kaže – Moj poziv je došao kroz poznanstvo sa časnom sestrom Matijom Pavić koja je došla u našu Hrvatsku župu „Gospe od velikog zavjeta“ u Blacktownu ( jednu od tri Hrvatske župe u Sydneyu). Ona me je prvo potakla da krenem čitati u crkvi, pa da počnem pjevati u zboru, sve sam radila, ništa mi nije bilo mrsko, počela sam raditi u župnom uredu.

Smrt moga oca u listopadu 2019. godine me je potresla, shvatila sam da vrijeme tako brzo leti a ja sam bez ikakve odluke u svom životu kuda i kako dalje, a osjećala sam duhovni poziv. Škola evangelizacije koja je bila na Tasmaniji  trajala je šest mjeseci a na koju me je opet potakla sestra Matija bila mi je izvrsno iskustvo. Među ostalim ta škola je dnevno uključivala dva sata klanjanja i svetu misu te mi je na kraju dala jasan odgovor – da želim biti časna sestra. U samom početku korona krize 2020. godine došla sam iz Australije u Ivanec u Zagorje gdje je samostan časnih sestra Klanjateljica Krvi Kristove u kojem sam boravila zadnje tri godine. U devetom mjesecu ove godine idem u Rim na dvije godine gdje počinje naš redovnički novicijat, djevojaka iz cijeloga svijeta, nakon kojeg ću vjerujem postati časna sestra. Veselim se i radujem svom pozivu. Zanimljivo je i sama sam prije o časnim sestrama imala mišljenje da takav način život sputava i ograničava, no otkrila sam kroz ovih par godina života s njima da je to sve zapravo potpuno suprotno. Naime upoznala sam toliko puno ljudi, proputovala i vidjela toliko mjesta i doživjela takve stvari kakve vjerujem ne bi vidjela da sam ostala živjeti u svom Sydneyu i u svom dotadašnjem zvanju.

Sve vas nosim u svojim molitvama a i vi molite za mene, rekla nam je a i svim prisutnima te večeri – Mirjana Solomun. Sretno draga Mirjana!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Tribina ‘Hrvatske povijesne istine’ u Zagrebu i utisci

Objavljeno koliko Hrvata živi u Njemačkoj, statistika kaže da ih je čak 6,5 posto više nego 2021. godine