Fra Petrove nove hrvatske božićne jaslice iz Sydneya 2021. godine

Prije pet godina na Božić 2016. godine internetskim portalima hrvatskog iseljeništva širila se priča o spektakularnim hrvatskim božićnim jaslicama iz Sydneya i mnogi su s udivljenjem čitali priču o jaslicama te gledali video prilog od nekoliko minuta o njihovoj izradi koji je objavljen na youtube. No stigle su nove jaslice iz Sydneya koje su nedavno napravljene. Korona vremena te tzv. zaključavanje tj. onemogućavanje normalnog života i pristup crkvama koje su bile u Sydneyu zatvorene za vjernike od kraja lipnja do sredine listopada ove godine, tj. skoro četri mjeseca potakle su fra Petra Horvata, župnika najveće hrvatske katoličke župe Sv. Nikole Tavelića u Sydneyu na izradu novih jaslica. „Odjednom sam imao vremena na pretek, sve je bilo zaključano, niti su vjernici mogli do crkve, niti ja do njih, ideja se nametnula sama – nove jaslice. U taj projekat sam uložio skoro 1000 sati rada, kaže nam fra Petar. Nove jaslice su za razliku od onih prije pet godina koje je isto on napravio još veće, ljepše, s puno više detalja. „One prijašnje su mi izgledale kao dječja igra prema ovima“ kaže fra Petar, tako da ako su one novinari prenosili kao „spektakularno lijepe s izvanredno puno detalja“ onda možete misliti kakve su ove, a pošto je fra Petar relativno mlad fratar, a jaslicama se bavi, tj. njihovom izradom još od srednjoškolskih dana, a nešto mi govori da mu ovo neće biti zadnje jaslice koje je napravio, valjalo mi je štediti „teške“ riječi i epitete u opisu vidjenog i doživljenog. Najkraće bi iskoristivši svoju teološku struku i znanje opisao ih kao osmi sakramenat hrvatske katoličke zajednice Sydneya, tj. vidljivi znak koji opisuje nevidljivu Božju stvarnost otajstva Božića. Jaslice su, da to kratko opišem – prelijepe, i teološki srcem doživjeti i očima za vidjeti. Jednostavno ih treba doći pogledati.

O samim jaslicama fra Petar nam kaže sljedeće – Sve je počelo bar što se tiče jaslica – 1223. godine u malom mjestu Greccio koje se nalazi stotinjak kilometara od Rima gdje je sveti Franjo Asiški napravio prve ali žive jaslice s ljudima i životinjama. Sveti Franjo je rekao da ih je napravio zato da može ljudskim očima posvjedočiti silnu Božju ljubav koji silazi s nebeskih prijestolja i dolazi medju nas ljude da bi nam posvjedočio koliko nas voli. U srednjem vijeku se Isusa prikazivalo kao kralja koji sjedi na svom prijestolju kojem se samo treba diviti i klanjati mu se a treba ga se zapravo i bojati i tako je on u neku ruku bio dalek malenom rekli bismo tzv. običnom čovjeku. Takvom Isusu vladaru se moglo poistovjećivati tadašnje plemstvo, aristokracija i moćnici no ne i obični ljudi. Sveti Franjo kao čovjek Evandjelja ali i kao onaj koji je bio blizak tom „malom i običnom“ čovjeku tim prvim jaslicama htio je oživjeti pravog Isusa iz Evandjelja. U Greccio se i danas nalazi veliki franjevački samostan s trajno otvorenom izložbom jaslica iz cijeloga svijeta.

Ideja ovih novih jaslica koje sam napravio je bila da progovore današnjem čovjeku, Hrvatu katoliku koji živi daleko od svoje domovine i koji je ovdje u Australiji našao svoj novi dom. Jaslice se sastoje od tri geografske cjeline, Hrvatska, Australija i Sveta zemlja u kojoj se Isus rodio. Hrvatska se sastoji od tri regije; priobalni dio, ravnica i brdoviti planinski dio. Australija se isto tako sastoji od nekoliko cjelina, najveći dio stanovništva živi u velikim priobalnim gradovima uz ocean, tako da možemo vidjeti tipične pješčane plaže zatim, zatim male gradove i predgradja velikih gradova u kojem se i nalazi naša crkva, zatim tu vidimo središte velikih gradova punih nebodera, te poznatu zgradu sydneyske opere. Najveći dio Australije su pustinje gdje dominira prirodna znamenitost poznata kao kamen Ayers Rock ili kako ga domaće stanovništvo naziva Uluru. Domovina Isusa Krista sastoji se od dva dijela – Jeruzalema s hramom i Betlehema mjesta gdje je Isus rodjen.

Sveti Franjo za svoje jaslice nije koristio kipove nego žive ljude i životinje, to su dakle bile žive jaslice, jaslice u pokretu. I ja sam odlučio u svoje jaslice ugraditi pokretne dijelove tako u predjelu Hrvatske imamo vlak u pokretu, u Australiji imamo automobile i brodove u pokretu, a u Svetoj zemlji ljude koji šeću trgom te obrtnike koji rade, imamo kovača koji kuje, postolara koji popravlja cipele, i pekara koji peče kruh.

Ovim jaslicama htio sam prenijeti jednu teološku poruku, ono što se može na prvu primjetiti je da je sama štalica, tj. mjesto rodjenja Isusa Krista nije u samom središtu ove kompozicije nego je malo po strani. Štoviše ako se hoće vidjeti novorodjenog kralja u jaslama potrebno je i sagnuti se. Takav stav tijela poziva nas da sagnemo i svoje srce odnosno da se ponizimo jer jedino tako možemo prepoznati Boga u svom životu jer on je takav i došao nama.

Ponizan silazi s nebeskih visina i prijestolja i radja se kao malo djetešce. Sama scena rodjenja Isusa nije u sredini čime se naviješta kakav će Isus biti kralj, ne onaj koji boravi u kraljevskim palačama već u srcu skromnog i poniznog čovjeka koji je na marginama društva, čovjeka koji Boga može prepoznati u malom bespomoćnom djetetu koje će promijeniti tok povijesti i uspostaviti kraljevstvo kojem neće biti kraja.

Sretan vam i blagoslovljen Božić poručuje svima u Domovini i iseljeništvu fra Petar Horvat, a svima vama koji živite u Sydneyu poziv i poruka, dodjite u St. John’s Park u Hrvatsku crkvu „Svetog Nikole Tavelića“ pogledati, meditirati i moliti pred najljepše jaslice hrvatske dijaspore.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Slučaj Zec kao novi ‘Jasenovac’, razlog za stalno pribijanje Hrvatske na križ

Croatia: Covid Pandemic Keeps The Nation Divided