Najveći, najduži i nikad završen sudski proces u cjelokupnoj povijesti Australije u kojem su od UDBE( tajne jugoslovenske policije) i ASIO (tajne australske policije) i australskog sudstva – lažno optuženi i osuđeni – šest Hrvata u Sydneyu radi terorizma i bombaških napada 1981. godine poznat pod imenom „Croatian Six“ ili „Hrvatska šestorka“ napokon je opet došao na svjetlo dana i nastavlja se u drugoj polovici ove 2023. godine.
To je slučaj koji je na cjelokupnu hrvatsku zajednicu u Australiji navukao laž i ljagu terorizma koju još uvijek i ove 2023. godine nosimo na svojim leđima.
Poznati australski novinar hrvatskih korijena iz Sydneya Branko Miletić u svom novinarskom izviješću od prije neki dan komentira ovaj slučaj, on kaže – „Čini se da su se kotači pravde konačno počeli okretati za Maxa Bebića, Vicu Brajkovića, Tonyja Zvirotić, Joe Kokotović, i njegovog brat Ilija Kokotović te Milu Nekić – poznate u Australiji kao „Croatian Six“ ili „Hrvatska šestorka“
Unatrag 43. godine, točnije od dana kada su uhićeni 9. veljače. 1979., Vrhovni sud australske savezne države NSW-a u kojoj se nalazi grad Sydney naredio je da se provede nova istraga u sudskom procesu
„Hrvatske šestorke“, a sudac Wright utvrdio je da je “postoji niz nedoumica ili pitanja u pogledu dijelova dokaza u predmetu i krivnje „Hrvatske šestorke“ te je također rekao da postoji realna mogućnost da je Jugoslavenska obavještajna služba(UDBA) koristila bosanskog Srbina po imenu Vico Virkez kao agenta provokatora ili doušnika, radi davanja lažnih informacija policiji NSW-a, a možda i ASIO-u(australskoj tajnoj službi), u vezi s postojanjem bombaške zavjere u koju je bila uključena „hrvatska šestorka“, a sve radi diskreditiranja Hrvata u Australiji.
O svemu tome izvijestile su poznate australske novine Sydney Morning Herald: „Vrhovni sud NSW-a naredio istragu u slučaju „Hrvatske šestorke“.
Sada, skoro sedam mjeseci kasnije nakon tog kolovoza 2022. godine, Vrhovni sud NSW-a objavio je imenovanje sudca novog procesa – RA Hulme koji će vodit istragu o „Croatian Six“. Zanimljivo je da je sudac Hulme položio prisegu kao sudac Vrhovnog suda NSW-a 2009. i radio je i u obrani i u tužiteljstvu. Na početku svoje karijere, sudac Hulme pomogao je sucu Jamesu Woodu u poništavanju osude tzv. slučaja „ Anande Marga“ tijekom Kraljevskog povjerenstva u policijskoj službi Novog Južnog Walesa, također poznat kao „Wood Royal Commission“, koji je održan između 1995.-97. godine.
Slučaj „Ananda Marga“ ili „Yagoona 3“ bio je na mnogo načina jezivo sličan ovom „Hrvatske šestorke“. Naime nakon što su odslužili šest godina iza rešetaka zbog bombaškog napada na hotel Hilton 1978. godine, trojka Yagoona bila je pomilovana nakon što je sudska istraga dovela u sumnju dokaze njihovog glavnog tužitelja, policijskog doušnika Richard Seary.
Ali sličnosti tu ne prestaju jer su neki policajci koji su ih uhitili bili su isti u oba slučaja, a koji su sada u javnosti primjer najozloglašenijih, nepravednih i lažnim dokazima izvedenim presudama u povijesti sudstva Australije.
No, policijski i sudski „dokazi“ u slučaju „Hrvatske šestorke“ još su gori i neuvjerljiviji nego u gore spomenutom „Yagoona 3“ slučaju.
Prvo, u hrvatskom slučaju „Croatian Six“ nije bilo uopće ikakvog bombaškog napada ili eksplozije za razliku od tragedije u Hiltonu te drugo, ‘dokazi’ su izgledali vrlo karikaturalno: na primjer, štapići ljepljivog gelignita tj. eksploziva zalijepljeni na staromodne budilice kao samo jedan primjer.
Do danas, slučaj „Croatian Six“ jer poznat kao najduže kazneno suđenje u Australiji.
U poznatom programu „ABC Four Corners“ australske televizije iz 1991., godine – koje se može vidjeti na yotube – Vico Virkez je priznao da je prošao obuku u srpskoj tajnoj grupi „Crna ruka“, da je djelovao kao špijun u Australiji, da je lagao je na suđenju, australska policija ga je trenirala i govorila mu je stvari koje je trebao reći na suđenju, da je sklopio dogovor s australskim vlastima te je također rekao da je „hrvatska šestorka“ – „Croatian Six“ – nevina.
Unatoč tome, 13. srpnja 1994. guverner NSW-a odbio je zahtjeve za ponovnim suđenjem.
Što se tiče policajaca i dokaza, svih šest optuženih iz „Hrvatske šestorke“ zanijekalo je da su učinili ono za što ih se tereti, te su rekli da ih je policija fizički maltretirala i tukla.
Jedan od glavnih policajaca koji su vodili slučaj i istragu bivši detektiv Roger Rogerson, je kasnije uhićen radi korupcije i ubojstva, a neki od policajaca su priznali da je 70-tih i 80.- tih godina prošlog stoljeća to bio uobičajeni način kako je radila australska policija.
Unatoč obrani, i ovakvim „dokazima“ sva šestorica iz „Croatian Six“ osuđena su na 15 godina zatvora.
Godine 2012. Hamish McDonald, novinar Sydney Morning Heralda, objavio je kratki članak
e-knjigu, „Framed“, koja se bavila slučajem „hrvatske šestorke“ a zatim 2016. godine
novu knjigu „Reasonable Doubt“, koja je razotkrila cijeli slučaj kao laž i namještaljku Jugoslavenske obavještajne službe (UDBA).
Australski odvjetnik Sebastian De Brennan iz Sydneya, odvjetnik za kaznena djela i ljudska prava koji se uključio u braniteljski tim 2012. godine rekao nam je u povodu početka procesa u 2023. godini sljedeće: “U trenutku uhićenja 1979. godine „Hrvatska šestorka“ bili su članovi hrvatskih nacionalnih organizacija koje su tražile stvaranje samostalna hrvatske države. Hrvatska šestorka optužena je za niz teških kaznenih djela uključujući zavjeru za bombaški napad kao i kaznena djela posjedovanja eksploziva i vatrenog oružja. Svi su oni također optuženi za udruživanje radi ubijanja, tj. terorizam. Tijekom 1980. i početkom 1981. godine odvijalo im se suđenje. U to vrijeme bilo je to najduže suđenje koje je trajalo 172 dana, bilo je 111 svjedoka. Sigurnosne mjere opreza nikada prije nisu bile viđene na australskim sudovima do tada, a uključivale su helikoptere koji su lebdjeli nad sudnicom te snajperiste i jake snage specijalne policije oko suda. Transkript suđenja je bio duži od 5000 stranica.
John R. Schindler, profesor za pitanja nacionalne sigurnosti na Američkom pomorskom ratnom koledžu, rekao je da je afera „Hrvatske šestorke“ klasičan primjer operacije „agenta provokatora“ tj. tajne policijsko-političke operacije kojom je upravljala obavještajna služba tadašnjeg komunističkog režima u Beogradu, poznata kao UDBA. Ustvrdio je i da su bivši dužnosnici UDBA-e govorili da je slučaj „Hrvatska šestorka“ “jedan od njihovih najboljih i najvećih uspjeha u diskreditaciji hrvatske zajednice u Australiji. Prema Schindleru jasno je da je ASIO, tj. australska sigurnosno-obavještajna organizacija znala – ili je trebala znati da je to podmetnula i cijeli slučaj pripremila UDBA.
Prema informacijama s Vrhovnog suda NSW-a, istraga i nastavak preispitivanja sudske odluke u slučaju „Hrvatske šestorke“ trebao bi započeti u drugoj polovici ove 2023. godine.