Hrvatski graditelji iz Croatia i Dalmatia avenije u Sydneyu

Tisuće Hrvata gradili su a i dan danas širom Australije svojim mnogobrojnim gradjevinskim kompanijama grade kuće, zgrade i velike nebodere. Uostalom najveći dio glavnog australskog grada Canberre( tj. stambenih zgrada i kuća) a koji se nalazi na polovici puta izmedju pet milijunskih Sydneya i Melbourna izgradili su Hrvati. U Sydneyu iz koga dolazi ova priča puno je graditeljskih kompanija od kojih mnoge i nose hrvatska imena tako da ne morate ni pogadjati tko iza njih stoji. U Sydneyu živi i obitelj Perić (ili kako se ovdje zovu “Perich” koji su sa svojih skoro više od 2 milijarde dolara vrijednosti na popisu najbogatijih ljudi koji žive na ovom kontinentu)  a medju ostalim se bave i jasno graditeljstvom(Perich Constructions), no ovo nije priča o njima, možda koji drugi put.

Ovo je priča o Croatia i Dalmatia aveniji i CRO Developmentsu. Priča kakve možete i ove 2020. godine vidjeti i doživjeti širom Australije, priča o ljubavi prema svojoj nekadašnjoj Domovini koja se ni tisućama kilometara daleko ne može izgubiti i zaboraviti.

Edmondson Park nova je četvrt u jugozapadnom dijelu Sydneya koji se naveliko širi i gradi u čijoj blizini se gradi i novi sydneyski aerodrom a koja se nalazi 32 kilometra udaljena od samog centra ovog najvećeg pet i pol milijunskog grada u Australiji. Na nekadašnje pašnjake i farme gdje je živjelo puno hrvatskih obitelji koje su tu došle prije pedesetak godina a neki i ranije, dvije ulice sa tada malobrojnim kućama kuća zahvaljujući većinski nastanjenim ljudima hrvatskog podrijekla i tadašnjem odvjetniku i trgovcu nekretninama zagrebačkom židovu Neumanu koji je velik dio toga našim ljudima i prodao dobile su imena – Croatia i Dalmatia. Danas kada ovo pišem – od ondašnjih ulica postale su doista avenije, tj. široke prostrane ulice sa mnoštvom kuća i manjih stambenih zgrada koje se još uvijek grade. Nekadašnji vlasnici su svoje farme uglavnom prodali te zahvaljujući veličini zemljišta postali milijunaši, no valja i znati da prosječna nekretnina u Sydneyu, tj. nova obiteljska kuća i košta otprilike oko jednog milijuna dolara. No to nas i ne treba čuditi ako znamo da su već godinama Australci svjetski rekorderi kada se gleda koliko stambenih kvadrata dolazi po glavi stanovnika. Australske kuće su velike, lijepe i  jasno skupe.

Croatia i Dalmatia avenija u Edmondson parku nisu daleko jedna od druge, točnije na jednom mjestu se križaju, a malo dalje od njihova križanja u Dalmatia aveniji dolazimo na jedno od gradilišta gdje kompanija koja se zove CRO Developments( ono “CRO” se misli i odnosi na CRO ATIJU )  gradi tridesetak kuća od kojih je već napravila desetak koje su useljene i jasno da su neke od njih kupili i porijeklom Hrvati, tj. Hrvatice jer smo sa jednom od  kupaca ovih kuća – Monikom Drvenkar i razgovarali te nam kaže da je izuzetno zadovoljna kvalitetom svoje nove kuće a čemu su svjedočili njezini roditelji i brat koji su bili kod nje taj dan u posjeti.

Na samom gradilištu zatekli smo više raznih kompanija koji izvode gradjevinske radove za CRO Developments uz jasno radnike i CRO Developmenta. Steven Volpato glavni je gradjevinski menadžer CRO Developmenta kojem pomaže njegova desna ruka Tony Iurlo, obojica porijeklom Talijani, tu je i glavni majstor Vele porijeklom Makedonac a jasno i Hrvati – Stjepan, Zoran, Petar, i Vlado. Kompanija koja izvodi električarske radove u ovim kućama opet je “hrvatska” iako je njen vlasnik Joe Ora rodjen i odrastao u Australiji, po ocu je Hrvat i dobro razumije i govori hrvatski jezik. Firma koja oprema kupaonice lijepim i teškim staklima u vlasništvu je Stipe Lozančića porijeklom iz Travnika kojeg smo zatekli upravo u montiranju jedne kupaone sa sinom Karlom koji uz oca uči posao. U jednoj od kuća zatičemo radnike kompanije koja postavlja alarmne uredjaje i kamere za nadzor vlasnika Ante Nenadića porijeklom iz Imotskog koji sa dvojicom svojih radnika montira ove naprave. Susrećemo jasne i domaće, tj. “prave” Australce koji izvode vodoinstalaterske radove, susrećemo i neizostavne Kineze koji postavljaju keramičke pločice, zidare porijeklom Talijane medju kojima susrećemo opet dva Hrvata.

U jednoj od kuća zatičemo nekoliko soboslikara ili ličilaca od kojih su većina Hrvati a tu je i vlasnik kompanije Mijo Marčić koji je uz sve to i slikar sa više medjunarodnih izložbi svojih slika no to je već opet za neku drugu priču.

Treba li čuditi da je kompanija koja vrši nadzor gradnje, tj. njen vlasnik opet porijeklom Hrvat, Robert Kuman koji je rodjen u Australiji ali dobro razumije i priča hrvatski jezik.

Dok hodamo oko kuća koje su u raznim fazama izgradnje početkom listopada tj. australskom proljeću, sunce već dobro prži, čujemo i hrvatsku narodnu glazbu  s “Radio Banovine”  a u prijepodnevnim satima kada smo tamo i bili vidimo i kombi vozilo ugostiteljskog obrta “LIKA” ( jasno misli se na našu Liku u kojoj su Gospić i Otočac) i gospodju Savku koja prodaje kavu,  ukusne domaće kolače i burek po okolnim gradilištima.

Da bi cijelu priču zaokružili uslikali smo i reklamni pano na kojem vidimo da kuće koja gradi CRO Developments prodaje druga kompanija koja se zove BOKA REAL ESTATE( s time da se ono “BOKA” misli i odnosi na Boku Kotorsku koja se sada nalazi u Crnoj Gori jer je vlasnik ove kompanije za prodaju nekretnina- Hrvat koji je rodom iz Boke) a agentice za prodaju ovih nekretnina Ivana i Kristina i ako su obje ovdje rodjene porijeklom su obe Hrvatice i dobro govore hrvatski jezik.

Završavajući ovaj svoj kratki posjeti i opis samo jednoga od doslovno tisuća manjih i većih australskih gradilišta širom ovog kontinenta koje vode i gdje grade naši Hrvati sa žaljenjem se moram upitati zašto nitko nikada nije pokušao iskoristiti ovaj moćni gradjevinski hrvatski lobi za pomoć oko izgradnje npr. ratom oštećenih kuća iz Domovinskog rata ili npr. za predstojeću obnovu grada Zagreba koja će uskoro početi i trajati godinama koje su pred nama.

No uvijek valja u svemu oko nas gledati i tražiti pozitivno pa će netko vjerujem jednoga dana i u ovome znati prepoznati veliku priliku i mogućnost za izgradnju i još bolji razvitak naše mlade i nove tek trideset godina državno neovisne Hrvatske, a do tada lijep pozdrav iz Croatia i Dalmatia avenije iz Sydneya!

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

VIDEO! NIKOLA KAJKIĆ U BUJICI: “Ranjeni policajac bio je član našeg sindikata, a mladić nije pucao iz osobnog motiva, prijetila mu je deložacija!“

‘Crne mambe’ na zagrebačkom Art Fair umjetničkom sajmu