Poštovani predsjedniče Vlade Republike Hrvatske,
Mi niže potpisani predsjednici Hrvatskih klubova u Australiji želimo ovim putem izraziti svoju zabrinutost i svoje razočaranje i nezadovoljstvo u odnosu na glasovanje hrvatskih državljana u ovoj velikoj zemlji/kontinentu za vrijeme predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj. No, prije nego se točno osvrnemo na to u čemu je problem ovdje se želimo pozvati na sljedeće članke Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Hrvatske.
Članak 1 Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske doslovno kaže:
“Ovim se Zakonom uređuju odnosi Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, osnivaju se Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Savjet Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske, uvodi se Status Hrvata bez hrvatskog državljanstva, uređuju se odnosi između tijela koja u svom djelokrugu imaju poslove vezane za Hrvate izvan Republike Hrvatske, zaštita prava i interesa Hrvata izvan Republike Hrvatske te jačanje njihovih zajednica, način ostvarivanja suradnje s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, propisuju se mjere i aktivnosti pri povratku i useljavanju, kao i druga pitanja od značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske” (I. OPĆE ODREDBE: Članak 1).
Također se pozivamo na Članak 4 koji glasi:
“Hrvati izvan Republike Hrvatske su ravnopravan dio jednog i nedjeljivog hrvatskog naroda” (I. OPĆE ODREDBE: Članak 4).
A nije odviše ovdje navesti i Članak 8 Zakona koji glasi:
“Republika Hrvatska omogućava uključivanje Hrvata izvan Republike Hrvatske u društveni i politički život Republike Hrvatske”(OPĆE ODREDBE: Članak 8).
Toliko o navodima iz Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Hrvatske.
Na žalost kada se radi o glasovanju na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Republici Hrvatskoj hrvatski državljani s prebivalištem izvan Republike Hrvatske, u ovom slučaju u Australiji, u nepovoljnom su i u neravnopravnom položaju unatoč tome što im Zakon o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske jamči uključivanje u društveni i politički život Republike Hrvatske.
Glavna je prepreka hrvatskim državljanima u Australiji, a tako je i u drugim hrvatskim prekomorskim zajednicama, u tome što mogu glasovati samo u hrvatskim diplomatskim predstavništvima (Canberri, Sydneyu, Melbourneu i Perthu), a veliki broj hrvatskih državljana, koji žele svojim glasom sudjelovati u ostvarenju svojih prava, živi u mjestima udaljenima i po nekoliko stotina kilometara, a u nekim slučajevima i tisuće kilometara daleko od hrvatskih diplomatskih predstavništava.
Evo Vam konkretan primjer. Još iz 2018. godine državna statistika Republike Hrvatske pokazuje da u Australiji hrvatsko državljanstvo ima 11488 ljudi, a na birališta izlazi nešto više od 1000 hrvatskih državljana, dakle ni 10%. Glavni razlog tome je upravo ova prepreka i ograničenje o kojemu Vam ovdje pišemo. Ako netko živi u zapadnim predgrađima Sydneyja, na primjer, njemu je 60 kilometara puta do Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Sydneyju. A da ovdje sada ne nižemo slučajeve onih koji bi trebali voziti satima ili pak putovati zrakoplovom da samo dadnu svoj glas!
Mi predsjednici Hrvatskih klubova, ovdje u Australiji, zahtjevamo od Vlade Republike Hrvatske da se ostvarivanje biračkog prava dovede u red te da se svim hrvatskim državljanima, bez obzira gdje oni prebivali u Australiji, omogući njihovo osnovno ljudsko pravo, a to je pravo glasa. To se u vremenu u kojemu i koje živimo može ostvariti vrlo jednostavno i učinkovito na sljedeće načine:
1.Olakšanjem pristupa glasovanju s povećanjem broja biračkih mjesta (Hrvatski klubovi, Hrvatski katolički centri, itd), ili još bolje
2.Uvođenjem modela dopisnog glasovanja (poštom) i/ili putem e-glasovanja.
Ostajemo u nadi da će Vlada i Sabor Republike Hrvatske najozbiljnije pristupiti rješavanju ovih prepreka i poteškoća i na taj način omogućiti svim hrvatskim državljnima izvan Republike Hrvatske, bez obzira na njihovo mjesto prebivališta, da mogu ostvariti svoje biračko pravo.
S poštovanjem,
……………………………………………………………………………………
Tony Beuk, predsjednik
Croatian Australian Community Council in NSW
……………………………………………………………………
Ivan Špehar, predsjednik
Hrvatsko društvo „Sydney“
……………………………………………………………………
Tomislav Lerotić, predsjednik
Hrvatski klub „Kralj Tomislav“
……………………………………………………………
Veljko Bosnić, predsjednik
Hrvatski klub „Dalmacija-Sydney“
…………………………………………………………………
Tom Simović, predsjednik
Hrvatsko kulturno društvo „Bosna“
…………………………………………………………………
Đuro Friček, predsjednik
The Croatian Club „Braća Radić“
Primjerak pisma upućujemo na sljedeće adrese:
- gosp. Zvonku Milasu, državnom tajniku Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske;
- dr. Boži Ljubiću, predsjedniku Saborskog odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske;
- gosp. Ivanu Grbešiću, predsjedniku Savjeta za Hrvate izvan Republike Hrvatske;
- NjE Betty Bernardici Pavelić Sirois, veleposlanici Republike Hrvatske za Australiju i Novi Zeland;
- gosp. Ivici Glasnoviću, generalnom konzulu Republike Hrvatske u Sydneyju;
- Glavnom uredu HDZ-a u Zagrebu;
- gosp. Domagoju Hajdukoviću, izvršnom tajniku SDP-a za međunarodnu suradnju;
- gosp. Luki Budaku, članu Savjeta za NSW i potpredsjedniku Savjeta za prekooceanske zemlje;
- gđi Tonki Devčić-Šarić, članici Savjeta za Viktoriju;
- gosp. Ivanu Frkoviću, članu Savjeta za Queensland;
- gosp. Goranu Katiću, članu Savjeta za Novi Zeland;
- Hrvatskim javnim priopćilima