Predstavljen zbornik „Poticanje novinarske izvrsnosti u 2022.“

[ad_1]

Zbornik izabranih radova nastalih u sklopu projekta „Poticanje novinarske izvrsnosti u 2022.“, koji je provela Agencija za elektroničke medije (AEM) raspodijelivši prijaviteljima ukupno milijun i petsto tisuća kuna za najbolje ocijenjene novinarske projekte u 2022., predstavljen je u ponedjeljak 19. lipnja u dvorani Panorama zagrebačkoga hotela Westin.

Zbornik u kojem je zastupljeno 107 radova, po jedan rad svakoga autora koji je sudjelovao u projektu, uredila je Iva Zebec, a u njegovu predstavljanju i panel-raspravi o novinarstvu sudjelovali su članica Vijeća za elektroničke medije (VEM-a) i voditeljica projekta Anita Malenica, doc. dr. sc. Boris Beck s Fakulteta političkih znanosti i članica Povjerenstva za ocjenu radova Ivana Petrović. Program predstavljanja vodila je novinarka i urednica Diana Tikvić.

Agencija za elektroničke medije uspješno je provela već tri ciklusa projekta poticanja novinarske izvrsnosti u kojima je sudjelovalo 336 novinara i 135 elektroničkih publikacija, a ostvareno je 270 novinarskih projekata s ukupno 1850 članaka.

„Projekt je unaprijedio hrvatski medijski prostor, dao je poticaj kvalitetnom novinarstvu“, rekao je u pozdravnom govoru na početku predstavljanja ravnatelj AEM-a Josip Popovac. 

„Cilj je projekta osnaživanje istraživačkoga i na činjenicama utemeljenoga novinarstva, što je prepoznato od struke, medijskih profesionalaca i publike“, kazala je, među ostalim, u panel-raspravi članica VEM-a i voditeljica projekta Anita Malenica, predstavivši taj projekt kao društveno odgovornu i održivu priču ujedno podsjetivši kako su u postupku ocjenjivanja prijave za četvrti ciklus, na koji se prijavilo 200 novinara.

„Još jedan zbornik novinarskih radova iz projekta poticanja novinarske izvrsnosti AEM-a dokaz je da pravo, temeljito novinarstvo još postoji, bez obzira na česte kritike u javnosti prema kojima je novinarstvo u Hrvatskoj pristrano“, rekla je Ivana Petrović, dodavši kako u šali zna kazati da je taj AEM-ov projekt, kao i zbornik, najpluralnije izdanje u Hrvatskoj gdje se utemeljena na činjenicama susreću različita gledišta.

Doc. dr. sc. Boris Beck rekao je kako je u zborniku radova jednostavno riječ o vrijednim temama, zanimljivim sugovornicima i dobrom pisanju, o novinarstvu u pravom smislu riječi. „Djelatnost mnogih portala sasvim se pogrešno identificira kao novinarstvo; lov na klikove, šareno pakiranje dezinformacija i bombastične besmislice – nisu to. Pravo je olakšanje čitati ovdje predstavljene članke; mjesto celebrityja zauzele su ranjive skupine, a novinari ne prepisuju s tuđih web stranica nego razgovaraju s pravim ljudima… Vidljive su postale teme od kojih se bježi zbog komercijale, politike, cenzure i autocenzure“, rekao je dr. Beck.

Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća u projektu sudjeluje od samoga početka. Među najbolje ocijenjenim novinarskim projektima u 2022., ujedno zastupljenim i u najnovijem zborniku, tri pripadaju autorima s Portala HKV-a: Davor Dijanović – Agresija Ruske Federacije na Ukrajinu: povijesni, geopolitički i sigurnosni aspekti, Marito Mihovil Letica – Suživot s turizmom između autentičnosti i simulacije te Tomislav Šovagović – René Matoušek – Vukovar sâm, neispričana priča.

U projektu iz 2021. sudjelovao je Tomislav Šovagović sa svojim nizom Tragom dr. Ivana Šretera – Gdje počivaju zemni ostatci dr. Ivana Šretera?, a u projektu iz 2020. sudjelovala su dvojica autora s Portala HKV-a: Davor Dijanović – Utjecaj korona-krize na promjene u međunarodnim odnosima i Marito Mihovil Letica – Djelovanje pandemije koronavirusa na ljudska prava i slobode.

(hkv)



[ad_2]

Source link

Written by Domovina News

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

V. Starešina: Kad ludilo preuzme institucije, a pamet ušuti, počinje totalitarizam

Đ. Vidmarović: Liječnica i pjesnikinja